Mamografický screening
[Přihlásit se]

Základní informace k mamografickému screeningu

Nedílnou součástí registrace ke screeningové mamografii je kromě odeslání tohoto elektronického formuláře ještě vyplnění tištěného dotazníku. Máte li možnost, vytiskněte a vyplňte prosím tento dotazník a doneste jej s sebou k vyšetření. Nemáte-li tuto možnost, vyplníte tento dotazník až u nás.

Co je to mamografický screening (čti skríning)

neboli preventivní program pro vyhledávání včasných stadií nádorů umožňuje ženám bezplatné vyšetření prsu. V České republice má na mamografické vyšetření právo každá žena od 45 let. Vyšetření se provádí jednou za dva roky bezplatně, je hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění. Mimo tento interval může být vyšetření provedeno, ale potom vyšetření si žena hradí sama.

Vyšetření prsu je třeba podstupovat pravidelně, nestačí jen jednou za život. Je velmi dobré, dochází-li žena na jedno pracoviště, protože pro lékaře, kteří mamografické snímky hodnotí je velmi přínosné, mohou-li porovnávat starší a nové snímky mezi sebou. Má-li žena vyšetření provedeno pokaždé někde jinde, mohou lékařům uniknout jemné rozdíly a tím i viditelné známky malého nádoru v mamografii.

Zásady pro objednávání mamografického screeningu:

  1. věk od 45 let
  2. vystavený požadavek na preventivní mamografické vyšetření praktickým lékařem nebo gynekologem

K vyšetření je nutné si předem vyžádat od svého ošetřujícího lékaře (praktického lékaře nebo gynekologa) žádanku k preventivnímu (screeningovém) mamografickému vyšetření a s ní se dostavit na mamografické pracoviště po předchozím objednání na telefonickém čísle 595 633 475 nebo vyplněním registračního formuláře na webových stránkách Vítkovické nemocnice a.s.

<< Přejít na registrační formulář >>